Prof. dr hab. inż. Barbara Tomaszewska

Zastępca Kierownika Projektu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza” AGH

Koordynator z ramienia AGH Międzyuczelnianego Centrum Badawczego WODA

Członek prestiżowego UNESCO CHAIR ON GROUNDWATER ARSENIC WITHIN THE 2030 AGENDA FOR SUSTAINABLE DEVELOPMENT, niezależnego międzynarodowego zespołu ekspertów i doradców realizujących wspólne badania, poszukujących innowacyjnych rozwiązań i dobrych praktyk dla rozwiązania globalnego problemu WODY w ramach Agendy UNESCO dla Zrównoważonego Rozwoju 2030.

Hydrogeolog, stopień doktora uzyskała w 2001 roku na Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (AGH), stopień doktora habilitowanego  w 2013 r., a tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w 2020 r.

Prowadzi działalność naukową w zakresie hydrogeologii, hydrogeochemii, geotermii, inżynierii środowiska oraz wykorzystania membranowych technik w procesach uzdatniania wód. Jest rozpoznawalna na arenie międzynarodowej za liczne prace badawcze z obszaru racjonalnego i zrównoważonego wykorzystania zasobów wodnych, wykorzystania technik membranowych w uzdatnianiu wód, mitygacji zagrożeń skażenia środowiska czynnikami naturalnymi i antropogenicznymi, efektywnego wykorzystania wód i energii geotermalnej.

Opublikowała ok. 250 prac naukowych w wiodących czasopismach międzynarodowych i krajowych, które były cytowane ponad 2500 razy, IH 28 (Google Scholar), 24 (Scopus). Jest autorem/współautorem 14 książek, monografii i atlasów w tym szczególnie wysoko cenionej w środowisku międzynarodowym pracy „Geothermal Water Management” (J. Bundschuh i B. Tomaszewska, 2018).

Od 2018 roku jest edytorem w czasopiśmie Elsevier „Groundwater for Sustainable Development” (TOP10) oraz gościnnym redaktorem w czasopismach „Journal of Hazardous Materials” (TOP10), „Environmental Pollution”(TOP10).

W ramach swojej działalności naukowej bierze aktywny udział w badaniach realizowanych w ramach współpracy międzynarodowej. Jako lider, koordynator i / lub główny wykonawca brała i/lub bierze nadal udział w 20 międzynarodowych projektach finansowanych z programów Unii Europejskiej, EOG i bilateralnych oraz w 18 krajowych projektach badawczo-rozwojowych finansowanych ze środków Komitetu Badań Naukowych, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwa Środowiska. Autor ponad 250 prac o charakterze wdrożeniowym oraz 3 patentów.

W 2011 roku otrzymała odznakę Ministra Środowiska „Zasłużony dla geologii polskiej”.

Skip to content